Aktuality

Novinky

Voňavé Aktuality

Studna nalezená u Pardubic

 

Dřevěná studna nalezená u Pardubic je nejstarší na světě. Pochází z doby víc než 5200 let před Kristem

Dřevěná studna, kterou archeologové našli při průzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěkou dřevěnou strukturou na světě. Potvrdil to dosavadní výzkum archeologů, kteří ji datují do let 5256 až 5255 před Kristem. Uvedl to ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Studnu nyní odborníci konzervují a dělají další analýzy. Po ukončení výzkumu bude k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích.

Pardubice ebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn  Tisknout  Kopírovat url adresu

Dřevěná studna nalezená u Pardubic je nejstarší na světě | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

„Potvrdilo se jak dendrochronologickým, tak radiokarbonovým datováním, že skutečně je to v této chvíli nejstarší pravěká dřevěná struktura, která je známa. Protože nic staršího takto datováno zatím není, můžeme ji označit za nejstarší na světě,“ uvedl Peška.

„Bude to zřejmě záležitost dočasná, ale zatím to prvenství této studni musíme přiznat.“

Hledač pokladů našel v Moravském krasu 50 stříbrných mincí. Pocházejí zřejmě z 16. století

ČÍST ČLÁNEK

Dřevo drželo tisíce let

Objev docenta Michala Rybníčka z Mendelovy univerzity v Brně a kolektivu v březnovém vydání publikuje odborný časopis Journal of Archaeological Science. Článek si všímá i faktu, že jde o třetí raně neolitickou studnu nalezenou v Česku v uplynulých čtyřech letech.

Archeologové mimořádně zachovalou dubovou studnu o půdorysu 80 krát 80 centimetrů a hloubce 140 cm vykopali v roce 2018 při záchranném výzkumu na trase budoucí silnice D35. Právě díky výjimečné zachovalosti dřevěného materiálu bylo podle článku možné vznik studny velmi přesně datovat.

„V rozích byly dřevěné kůly, které byly vydrážkované, a do těchto drážek se dávala opracovaná prkna. Podle dosavadních archeologických nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské. Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickým lidem,“ dodal Peška.

Neolitičtí tvůrci studny opracovali dřevěné prvky nástroji z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva. Studna podle Pešky nebyla nalezena na území žádné osady, byla izolovaná. Osadu budou odborníci teprve hledat.

Dřevěná studna, kterou archeologové našli při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěká dřevěná struktura na světě. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Studna v cukru

Po vyzvednutí byly části studny převezeny do sklepa piaristické koleje v Litomyšli, kde je studenti z fakulty restaurování na rok naložili do cukerného roztoku. Cukr by měl vyplnit všechny dutiny a póry dřeva. Po vyjmutí z konzervačního roztoku bude dřevo v kontrolovaných podmínkách přibližně půl roku vysychat.

„Nyní pracujeme na mikromorfologii studny, na rozboru určitých chemických látek, které by tam mohly být obsaženy a mohly by nám ukázat, jak tehdy vypadalo kolem studny přírodní prostředí,“ doplnil ředitel Archeologického centra Olomouc.

Po ukončení výzkumu bude objekt k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích.

Honza PtáčekNaďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn  Tisknout  Kopírovat url adresu

Vytisknout